• Na majstrovstvá sveta s programom Erasmus+

V dňoch 13. - 18. júla 2024 sa pod záštitou Medzinárodnej federácie pre spracovanie informácií a komunikácie – INTERSTENO, n. o., konali v poľských Katoviciach 54. majstrovstvá sveta v spracovaní informácií na počítači. Majstrovstiev sa zúčastnilo celkovo 354 súťažiacich z 29 krajín sveta. Slovenskú republiku reprezentovalo 10 žiakov obchodných akadémií, medzi ktorými nechýbali ani dve naše žiačky Terézia Bubeníková z triedy III.D a Anna Otepková z III.B triedy. Účasť na majstrovstvách sveta im opäť umožnil program Erasmus+.

Počas týchto dní sa intenzívne pripravovali na súťažné disciplíny, zdokonaľovali sa vo svojich zručnostiach a nadväzovali nové priateľstvá. Počas týždňa nadobudli množstvo nových vedomostí a zručností. Získali cenné skúsenosti a poznatky z oblasti spracovania informácií na počítači a zároveň si posilnili svoje jazykové a komunikačné schopnosti.

Okrem súťažných disciplín mali možnosť zúčastniť aj na odbornej konferencii zameranej na možnosti využitia umelej inteligencie a ďalších sprievodných podujatiach, ako napríklad výlet do Krakowa, ktoré pre súťažiacich pripravili organizátori. Majstrovstvá sveta boli ukončené slávnostným ceremoniálom odovzdávania cien a rozlúčkovou večerou.

V disciplíne úprava textu prostredníctvom korektorských značiek sa Terézia Bubeníková umiestnila na krásnom 24. mieste a Anna Otepková na krásnom 30. mieste. Okrem nadobudnutých vedomostí a skúseností si priniesli domov aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov, ktoré im budú prínosom v ich profesijnom živote.

• Čo robia učitelia v lete? No predsa Erasmus!

• V období od 01. júla – 06. júla  mali naši 2 učitelia príležitosť zúčastniť sa vzdelávacieho kurzu v Lisabone na získanie vedomostí, know-how a tiež sebadôveru na vloženie stimulujúcich zručností do školského prostredia. Názov kurzu bol Digital tools for collaboration, communication, creativity and critical thinking ( 4Cs).

Kreativita, kritické myslenie, spolupráca a komunikácia tzv. 4C , sú považované za kľúčové kompetencie pre dnešných študentov. Keďže my, učitelia, chápeme ich dôležitosť, 4C je možné sa naučiť, učiť a implementovať v každej triede. Dostupnosť technologických zariadení a digitálnych platforiem v súčasnosti môže byť veľkou pomocou pri navrhovaní rôznych aktivít zameraných na študenta, ktoré formujú jeho schopnosť žiť, spájať sa s ostatnými a mať úspešnú profesionálnu kariéru v budúcnosti.

Počas kurzu mali účastníčky možnosť nabrať inšpiráciu z rôznych príkladov, ako môžu technológie viesť študentov ku kreativite, rozvoju kritického myslenia, k spolupráci a komunikácii, ktorá je v dnešnej dobe tak dôležitá.

Okrem toho môžeme s istotou povedať, že každým vzdelávacím kurzom sa zlepšujeme aj v cudzom jazyku, ktorý je nevyhnutnou súčasťou každého zamestnania.

A čo dodať na záver? Ďakujeme programu Erasmus+ za ďalšiu skvelú príležitosť.