Ing. Slávka Ferencová
Kontakt: EduPage alebo slavka.ferencova@oanitra.sk
Konzultačné hodiny: pondelok 13:35 – 14:35, iný termín podľa dohody
(pavilón A; číslo dverí 17)
Hlavné úlohy výchovného poradenstva sú zamerané na :
- oblasť výchovy
- oblasť vzdelávania
- kariérové poradenstvo
- program prevencie šikanovania
Oblasť výchovy
výchovná práca sa zameriava na prevenciu rizikového správania žiakov, ochranu žiakov pred sociálno-patologickými javmi, pred prejavmi násilia a netolerancie, agresivity, šikanovania, fajčenia, užívania drog a iných návykových látok. Dôležité miesto má výchova k ochrane nefajčiarov, multikultúrna výchova, boj proti prejavom extrémizmu. Spolupracujeme s organizáciami, ktoré poskytujú odborné prednášky výchovného charakteru a na žiakov pôsobia motivačne. Súčasťou plánu v oblasti výchovy je aj účasť na výchovných koncertoch, divadelných predstaveniach a iných podujatiach. Veľký dôraz kladieme na dobré medziľudské vzťahy, zdravý životný štýl, usmerňujeme hodnotovú orientáciu žiakov na ochranu života, zdravia a rodiny. Pomoc a spolupatričnosť rozvíjame aj dobrovoľníckou činnosť, zapájame sa do dobrovoľných finančných zbierok a projektov, napr. Liga proti rakovine, Liga za duševné zdravie, Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok.
Pedagógovia monitorujú správanie žiakov v škole aj na verejnosti a v prípade priestupkov proti školskému poriadku vykonajú rozhovory so žiakmi a s rodičmi, podľa závažnosti za prítomnosti výchovnej poradkyne. V tomto smere rodičom poskytujeme informáciu o možnosti riešiť výchovné problémy s pomocou školského podporného tímu, školskej psychologičky alebo psychologických centier.
Oblasť vzdelávania
Plán na pomoc slabšie prospievajúcim žiakom obsahuje monitorovanie týchto žiakov, individuálny prístup s uplatnením pedagogického taktu, osobné pohovory so žiakmi a rodičmi, individuálne konzultácie. Výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov sú priebežne sledované a pravidelne vyhodnocované na zasadnutiach pedagogickej rady. Opatrenia na zlepšenie prospechu navrhuje učiteľ príslušného predmetu a predmetová komisia v spolupráci so špeciálnou pedagogičkou. Neprospievanie žiakov oznamujeme rodičom prostredníctvom EduPage. Zvýšenú pozornosť venujeme žiakom, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie alebo žijú v sociálne znevýhodnenom prostredí. Výchovu a vzdelávanie podporuje krúžková činnosť na škole, predmetové súťaže a olympiády a stredoškolská odborná činnosť.
Oblasť kariérového poradenstva
Zameriavame sa najmä na prehlbovanie spolupráce so zamestnávateľmi, približovanie možností duálneho vzdelávania. Žiakom sprostredkúvame informácie o možnostiach zamestnania u zamestnávateľov a ďalšieho štúdia na vysokých školách, najmä na vybraných univerzitách, ktoré profesijne nadväzujú na štúdium na obchodnej akadémii. Škola žiakom zabezpečuje účasť na prezentáciách zamestnávateľov, vysokých škôl, poskytuje informačné materiály o možnostiach štúdia na zahraničných i tuzemských vysokých školách.
Program prevencie šikanovania
Program prevencie šikanovania sa realizuje v spolupráci s koordinátorom prevencie. Škola spolupracuje s organizáciami, ktoré sú zamerané na prevenciu patologických javov. Zabezpečuje prednášky pre žiakov prostredníctvom lektorov Národného strediska pre ľudské práva na tému šikanovanie, kyberšikana. Na webovej stránke školy v časti SOS sú zverejnené linky pomoci. Podnety od žiakov prijímame i prostredníctvom komunikačného boxu, ktorý je umiestnený pri riaditeľni. Súčasťou programu je monitorovanie správania žiakov, pedagogický dozor, dotazník o šikanovaní a jeho vyhodnotenie. V prípade zistenia šikanovania budú vykonané príslušné opatrenia.
Viac info tu.