Školská psychologička
-
Mgr. Mária Sádecká
Pavilón A, č. dverí 16
Mail: maria.sadecka@oanitra.sk
Edupage: Mária Sádecká
Instagram: psychologoanitra
-
-
-
Konzultácie:
- Pre študentov v prípade potreby, kedykoľvek počas konzultačných hodín
- Pre pedagógov v prípade potreby, kedykoľvek
- Pre rodičov po predchádzajúcom mailovom dohovore
Konzultačné hodiny:
Pondelok - Štvrtok:
7:30 - 8:00
- konzultačno-poradenská činnosť pre študentov (po dohode)
8:00 - 13:00
- konzultačno-poradenská činnosť pre študentov a zamestnancov školy
- individuálna práca so študentmi
- práca s triednymi kolektívmi
- účasť na vyučovacích hodinách
- preventívna činnosť
- administratívna práca
13:00 - 13:30
- obedná prestávka
13:30 - 14:30
- konzultačno-poradenská činnosť pre študentov, zamestnancov školy a rodičov (po dohode)
- práca s triednymi kolektívmi
- administratívna práca
Piatok:
- administratívna práca
- príprava materiálov
- príprava na odbornú činnosť
- štúdium odbornej literatúry
-
-
Náplň práce školskej psychologičky
Školská psychologička vykonáva odbornú psychologickú činnosť na pôde školy, pozná atmosféru školy a jej špecifiká. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie študentom, zamestnancom školy a zákonným zástupcom. Vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, prevencie, intervencie, individuálneho alebo skupinového poradenstva a konzultácií, pričom dodržiava mlčanlivosť v zmysle Etického kódexu školského psychológa, nehodnotí, nesúdi, nekritizuje, ale vypočuje a podporí.
Školská psychologička taktiež pripravuje podklady pre zamestnancov školy a ďalších odborných zamestnancov poradenských zariadení.
Konkrétnou náplňou práce je činnosť:
Diagnostická - poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, osobnostné vlastnosti, identifikuje nadanie a talent žiakov, poruchy správania, učenia a emočného prežívania. Spolu s učiteľmi a ostatnými odborníkmi sa podieľa na ich zmiernení.
Intervenčná - vytvára spolu s učiteľským kolektívom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, zákonným zástupcom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu. Rovnako tiež napomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania žiakov. Napomáha riešeniu situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi, zákonnými zástupcami a žiakmi.
Preventívna - pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, vytvára a realizuje špeciálne programy napomáhajúce zdravému rozvoju osobnosti žiaka.
Poradenská - poskytuje konzultácie rodičom, zákonným zástupcom, učiteľom a žiakom, napríklad v oblasti voľby povolania, pomáha pri integrácii žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami do normálneho výchovno-vzdelávacieho procesu v zmysle ich plnej akceptácie a podpory inkluzívneho vzdelávania na škole.
Etika práce školského psychológa
-
Školský psychológ zabezpečuje psychologické služby na škole žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancov v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov svojich žiakov, ktorí o to požiadajú, bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, pohlavie, vek, či handicap klienta.
-
Školský psychológ dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa.
-
Školský psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.
-
Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.
-
Školský psychológ sa vyhýba všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.
-
Školský psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov.
-
Školský psychológ rešpektuje klientovo právo voľby a dobrovoľného vstupu do vzťahu, či účasti na psychologických službách.
-
Školský psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne, bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, či emocionálne vlastnosti.
-
Školský psychológ informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.
-
Všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné.
-
Školský psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach. Je však zodpovedný za poskytnutie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých.
-
Školský psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch, alebo výsledkoch vyšetrenia. V prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas od klienta alebo vynechá všetky identifikačné údaje.
-