- Projekt ERASMUS+
- Projekty realizované v šk. roku 2024/2025
- Projekty realizované v šk. roku 2023/2024
- Projekty realizované v šk. roku 2022/2023
- Projekty realizované v šk. roku 2021/2022
- Projekty realizované v šk. roku 2020/2021
- Projekty realizované v šk. roku 2019/2020
- Naše projekty v školskom roku 2018/2019
- Naše projekty v školskom roku 2017/2018
- Projekty realizované v šk. roku 2016/2017
Naše projekty v školskom roku 2018/2019
Program: Erasmus +
Názov projektu: Zručnosti pre všetkých
Kľúčová akcia 1: Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP pre držiteľov charty
Opis projektu:
Naplnenie cieľov európskeho plánu rozvoja školy a stratégie jej internacionalizácie počíta so zvyšovaním kvality vzdelávania, zvyšovaním profesijných kompetencií žiakov aj učiteľov, zavedením obsahovo a jazykovo integrovaného vyučovania a postupnou prípravou na otvorenie nového študijného odboru v bilingválnom vzdelávaní. Z uvedených potrieb vychádzame pri predkladaní nášho projektu, ktorý je nástrojom na dosahovanie vytýčených cieľov. V rámci Charty postupujeme podľa vypracovaného plánu, reagujeme však na zmeny, ktoré jeho realizácia prináša. Mierne zmeny sme vykonali v rozsahu mobilít. Pôvodne sme plánovali zrealizovať 30 mobilít pre žiakov- zabezpečenie odbornej praxe vo firmách a podnikoch a 10 mobilít na zahraničných školách pre učiteľov. Z mobilít pre učiteľov sme 2 presunuli na žiakov, počet pôvodne plánovaných mobilít sme znížili . Implementáciou CLILu, zavádzaním nových vyučovacích predmetov a zmenou vedenia školy vznikla potreba absolvovať metodické a odborné kurzy pod vedením odborníkov v rôznych oblastiach, preto sme sa rozhodli vypracovať projekt aj v sektore školského vzdelávania. Veríme, že počet mobilít učiteľov sa nám takýmto spôsobom podarí navýšiť .
Obsahom projektu je odborná prax žiakov v rôznych zahraničných firmách a podnikoch na jednej strane. V novembri 2018 ju 12 žiakov štvrtého ročníka vykoná v pracovnej pozícii administratívny asistent a pracovník recepcie v Španielsku na Kanárskych ostrovoch a v máji 2019 bude mať rovnakú príležitosť 20 žiakov tretieho ročníka na Malte. Kvalifikáciu pracovník recepcie sme do programu zaradili po prvýkrát na základe implementácie stratégie internacionalizácie školy a požiadaviek zamestnávateľov. Pracovná pozícia si vyžaduje komunikáciu so zákazníkmi a elektronické spracovanie informácií, čo je v súlade s profilom absolventa školy. Podporu a pedagogický dozor žiakom budú zabezpečovať tri sprevádzajúce osoby, jedna na každú skupinu 10 žiakov. Táto požiadavka korešponduje s internou smernicou školy na organizovanie školských akcií v zahraničí. Sprevádzajúca osoba je relevantná aj pri skupine žiakov 4. ročníka, ktorí už majú 18 rokov. Odborná prax v zahraničí je pre nich prvý dlhší pobyt v zahraničí bez rodičov a zo skúseností vieme, že vždy je potrebné operatívne riešiť vzniknuté situácie ako strata dokladov, ochorenie a pod.
Mobility zamestnancov zahŕňajú hospitácie 3 učiteľov na ESB Business School v Španielsku a ďalší traja učitelia budú mať možnosť absolvovať rovnakú mobilitu na strednej ekonomickej škole v slovinskej Sežane. Účastníci budú hospitovať na vyučovacích hodinách všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov podľa vlastnej profilácie, budú pozorovať inovatívne metódy a prístupy, ale tiež prezentovať vysielajúcu školu, pôsobiť ako asistenti učiteľa, spoločne so zahraničnými učiteľmi plánovať vyučovacie hodiny. Nakoľko je našou snahou zvyšovať nároky pri mobilitách učiteľov, ich úlohou bude tiež vyučovať na danú tému hodiny v anglickom jazyku, čo bude pre nich prvá skúsenosť s cudzím jazykom a multikultúrnym prostredím v takomto rozsahu, pripravujúcou ich na vyššiu úroveň implementácie CLILu a plánovaného bilingválneho študijného odboru.
Program: Erasmus +
Názov projektu: Chceme vedieť viac
Kľúčová akcia 1: Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP
Opis projektu: Obsahom projektu je vzdelávanie pedagogických zamestnancov školy v odborných kurzoch v zahraničí. Na škole už druhý rok prebieha jazyková príprava učiteľov. Jej kvalitu hodnotíme pravidelným testovaním a práve učiteľov, ktorí dosiahli v jazykovom vzdelávaní najväčší pokrok, sme oslovili s možnosťou absolvovať vzdelávanie formou kurzu v zahraničí. Keďže plánované aktivity vyžadujú jazykové zručnosti aspoň na úrovni B1, tieto boli najdôležitejším kritériom. Okrem nich sme sledovali tiež záujem o zavádzanie CLIL do vyučovacích hodín, záujem participovať v medzinárodných projektoch a podieľať sa na internacionalizácii školy (učitelia anglického jazyka).
Profil účastníkov je nasledovný:
kurz obchodnej angličtiny - 2 učitelia anglického jazyka
kurz CLIL v OVP- 4 učitelia odborných predmetov (ekonomické predmety, účtovníctvo)
kurz manažmentu školy - 2 členovia vedenia školy (riaditeľka a zástupkyňa).
Projekt vhodne dopĺňa aktivity, ktorými napĺňame stratégiu rozvoja školy. Vďaka Charte pre vzdelávanie a odbornú prípravu môžeme navštíviť školy v zahraničí, vykonávať jednoduché vzdelávacie aktivity na zahraničných školách, vytvárať sieť partnerov. Účasťou na vybraných kurzoch napĺňanie stratégie ešte prehĺbime a zabezpečíme profesionálnu kvalitu v oblastiach, ktorými nie sme si istí (učitelia jazykov si zlepšia obchodnú angličtinu, učitelia odborných predmetov získajú komplexné zručnosti pri uplatňovaní CLIL, vedenie školy nazbiera množstvo zručností v oblasti riadenia školy, spomedzi ktorých bude môcť vybrať najefektívnejšie pre konkrétnu situáciu).
Keďže je naším cieľom prepracovať sa od experimentovania s metodikou CLIL až po bilingválny študijný odbor, využívame každú príležitosť na skvalitnenie a rozšírenie vlastných možností. Očakávaným cieľom je teda zlepšenie jazykových kompetencií všetkých účastníkov, zlepšenie profesijných zručností v oblasti metodiky, skvalitnenie manažmentu školy, rozšírenie siete partnerov o nové školy a inštitúcie.
Program: Erasmus +
Názov projektu: CLIL in VET
Kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá v sektore odborného vzdelávania a prípravy
Obdobie realizácie: 3.9.2018 – 2.9.2020
Partneri projektu:
1. Obchodná akadémia, Bolečkova 2, Nitra, Slovakia – coordinator
2. Agrupamento de Escolas de Fornos de Algodres, Fornos de Algodres, Portugal- partner
3. Solski center Srecka Kosovela Sezana, Sezana, Slovenia- partner
4. Viesoji istaiga Panevezio profesinio rengimo centras, Panevezys, Lithuania- partner
5. Istituto Istruzione Superiore „E. Majorana –A. Cascino“, Piazza Armerina, Italy- Sicily- partner
6. Altinsehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kahramanmaras, Turkey – partner
7. 21 Knowledge, Unipessoal Lda, Mangualde, Portugal – partner
8. Štátny inštitút odborného vzdelávania, Bratislava, Slovakia – partner
Opis projektu: Obsah projektu vychádza z analýzy v oblasti využívania jazykovo a obsahovo integrovaného vyučovania v odbornom vzdelávaní a príprave (CLIL). Analýza poukazuje na skutočnosť, že spoločný európsky pracovný trh vyžaduje profesijné zručnosti s prepojením na cudzojazyčné zručnosti a vzdelávacie inštitúcie chcú reagovať na túto požiadavku, hoci nie vždy je jednoduché preniesť potreby do učebných osnov. Výsledok analýzy potvrdzuje aj Európska komisia pre vzdelávanie a prípravu, ktorá tvrdí, že: „Silné jazykové a komunikačné zručnosti sú dôležité tak pre jedinca, ako pre aj pre profesiu. Príliš veľa firiem nerozvíja zahraničný obchod z dôvodu slabých jazykových zručností a neznalosti kultúr“. Európska komisia preto podporuje jazykové vzdelávanie lingvistickú diverzitu v Európe a vyzýva vlády jednotlivých krajín, aby umožnili svojim občanom naučiť sa komunikovať aspoň v dvoch cudzích jazykoch.
Naše partnerstvo sa pokúša nájsť spôsob, ako zlepšiť jazykové vzdelávanie a prepojiť ho zo svetom práce. Relevantným nástrojom sa javí využívanie jazykovo a obsahovo integrovaného vzdelávania. CLIL totiž nevyžaduje také prísne profesijné a administratívne kritériá ako bilingválne štúdium. Aj napriek tomu mnohé stredné odborné školy nemajú podmienky na jeho zavedenie. Uvádzajú, že majú nedostatok vedomostí o metodike, málo jazykovo zručných učiteľov, resp. vzdelávacích materiálov a skúseností. Špecifickú skupinu tvoria školy, ktoré reportujú záujem o CLIL, ale absenciu potrebného portfólia.
Hlavným cieľom nášho projektu je zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy cestou inovácií, výmenou skúseností, vytvorením CLIL portfólia využiteľného aj v sektore praktického vzdelávania. To so sebou prináša množstvo ďalších cieľov, ako je zlepšenie jazykových zručností žiakov, učiteľov, rozvoj existujúcich metodík, stratégií internacionalizácie, objavovanie inovácií. Partnerstvo je rôznorodé, pozostáva zo 6 odborných škôl, 1 poskytovateľa vzdelávania pedagógov a Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorý je lídrom v OVP v krajine koordinátora. Školy fungujú v rôznych školských systémoch a medzinárodná spolupráca im umožňuje vidieť, ako rôzne systémy dokážu čeliť prekážkam a ponúknuť si vzájomnú podporu.
Projekt je zameraný na dve hlavné cieľové skupiny- žiakov a učiteľov v OVP. Počet osôb zapojených do projektu je neobmedzený, rovnako ako počet tých, ktorí budú z výsledkov projektu profitovať. Učitelia vedení expertmi vytvoria vzdelávacie kurikulum na medzinárodnom základe, žiaci ho otestujú a zároveň si zdokonalia zručnosti a kompetencie. Ďalšou cieľovou skupinou je ŠIOV, ktorý získa skúsenosti a vedomosti o zahraničných vzdelávacích kurikulách OVP a stane sa praktickou súčasťou internacionalizácie vzdelávania.
Hlavné aktivity projektu zahŕňajú medzinárodnú spoluprácu cvičných firiem, tvorbu vzdelávacích materiálov a spoločnej učebnej osnovy pre predmet cvičné firmy kreovanej na základe medzinárodnej spolupráce škôl.