Náplň práce školskej psychologičky
Školská psychologička vykonáva odbornú psychologickú činnosť na pôde školy, pozná atmosféru školy a jej špecifiká. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie študentom, zamestnancom školy a zákonným zástupcom. Vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, prevencie, intervencie, individuálneho alebo skupinového poradenstva a konzultácií, pričom dodržiava mlčanlivosť v zmysle Etického kódexu školského psychológa, nehodnotí, nesúdi, nekritizuje, ale vypočuje a podporí.
Školská psychologička taktiež pripravuje podklady pre zamestnancov školy a ďalších odborných zamestnancov poradenských zariadení.
Konkrétnou náplňou práce je činnosť:
Diagnostická - poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, osobnostné vlastnosti, identifikuje nadanie a talent žiakov, poruchy správania, učenia a emočného prežívania. Spolu s učiteľmi a ostatnými odborníkmi sa podieľa na ich zmiernení.
Intervenčná - vytvára spolu s učiteľským kolektívom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, zákonným zástupcom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu. Rovnako tiež napomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania žiakov. Napomáha riešeniu situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi, zákonnými zástupcami a žiakmi.
Preventívna - pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, vytvára a realizuje špeciálne programy napomáhajúce zdravému rozvoju osobnosti žiaka.
Poradenská - poskytuje konzultácie rodičom, zákonným zástupcom, učiteľom a žiakom, napríklad v oblasti voľby povolania, pomáha pri integrácii žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami do normálneho výchovno-vzdelávacieho procesu v zmysle ich plnej akceptácie a podpory inkluzívneho vzdelávania na škole.