• Projekt s podporou EÚ - Operačný program Vzdelávanie

• Prezentácia k realizácii projektu na našej škole - TU

Podrobnejšie informácie k projektu - http://www.oanitra.sk/

„Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/

Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“

Názov projektu:

Inovácia a zefektívnenie školského vzdelávacieho programu obchodnej akadémie so zameraním na nové formy a metódy vyučovania

Prijímateľ:

Obchodná akadémia, Bolečkova 2, Nitra

Operačný program:OP Vzdelávanie

Prioritná os 1:Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy

Opatrenie 1.1:  Premena tradičnej školy na modernú

Dátum začatia realizácie aktivít projektu:09/2010

Plánovaný dátum ukončenia realizácie aktivít projektu:07/2012

Ciele projektu:

• Inovovať a zefektívniť školský vzdelávací program obchodnej akadémie so zameraním na nové formy a metódy výučby v súlade s aktuálnymi potrebami trhu práce.
          • Implementovať didaktický systém interaktívneho vyučovania do školského vzdelávacieho programu obchodnej akadémie a tým zvýšiť jeho efektívnosť a atraktivitu.
          • Implementovať medzinárodne akceptované a overené nástroje hodnotenia schopnosti študentov efektívne využívať informačné technológie a štandardy.
          • Podporiť a aktivizovať rozvoj kľúčových kompetencií žiakov v súlade s európskym systémom počítačovej gramotnosti ECDL a štandardmi obchodnej administratívy.
          • Skvalitniť a rozvinúť profesijné kompetencie učiteľov odborných a všeobecnovzdelávacích predmetov prostredníctvom efektívneho využívania e-learningových metód.

Stručný popis projektu

Cieľom predkladaného projektu je implementovať do školskej praxe nové dimenzie vyučovania:

• V prípade cieľovej skupiny žiakov ide o inováciu školského vzdelávacieho programu a overovanie nových učebných osnov, plánov a metodík v predmetoch informatika, aplikovaná informatika, administratíva a obchodná korešpondencia.

• V prípade cieľovej skupiny pedagogických zamestnancov našej strednej školy sleduje projekt zavedenie nových dimenzií vyučovania: interaktivity a e-learningových metód. Implementácia sa uskutočňuje prostredníctvom série praktických vzdelávacích aktivít zameraných na našich učiteľov odborných predmetov, všeobecnovzdelávacích predmetov a jazykov, ktorí získavajú odborné znalosti z oblasti interaktívneho a e-learningového vyučovania.

Prínosy pre študentov a pedagógov

• Pre absolventov Obchodnej akadémie, Bolečkova 2, Nitra  je dôkladné osvojenie európskych štandardov v oblasti IT gramotnosti, obchodnej korešpondencie a administratívy veľmi prínosné. Tieto kompetencie výrazne zvyšujú ich šance na uplatnenie na trhu práce, či už v podnikovej sfére, ale aj v štátnej správe, samospráve a ďalších sektoroch. Podľa našich skúseností už v súčasnosti viacerí investori, ako aj štátne a samosprávne inštitúcie v SR, podmieňujú prijatie do zamestnania práve obhájením počítačového certifikátu ECDL.

• Práve  žiaci stredných odborných škôl si pre úspešné uplatnenie v praxi potrebujú osvojiť celú sadu vedomostí, zručností a postojov, ktoré im umožnia efektívnu prácu s informáciami a informačnými technológiami. Absolvovanie vzdelávacích modulov medzinárodného systému ECDL a ich preverenie formou štandardizovaného testovania, im umožňuje získať celoeurópsky uznávanú kvalifikáciu v oblasti informačnej gramotnosti. Cieľová skupina tiež získava  potrebné spôsobilosti súvisiace s praktickým využívaním európskych štandardov obchodnej korešpondencie a administratívy. Naši absolventi  budú môcť využiť nadobudnuté kľúčové kompetencie v širokej škále zamestnaní nielen na domácom, ale i zahraničnom pracovnom trhu.

• Projekt je prínosom aj pre pedagógov našej školy, keďže v rámci neho získavajú cenné poznatky a skúsenosti s aplikáciou najnovších pedagogických metód a techník v rámci školského vzdelávacieho programu. Zavedenie prvkov interaktívneho vyučovania a e-learningu zvyšuje inovačný potenciál školy a prispejú k jej zatraktívneniu v očiach budúcich študentov.

Prínosy v oblasti celoživotného vzdelávania

• Osvojenie si základných zručností a dôležitých kľúčových kompetencií bude prínosom aj v rámci celoživotného vzdelávania a permanentného obnovovania kvalifikácie, znalostí a zručností žiakov i pedagógov.

• Výhodou projektu je jeho trvalá udržateľnosť aj po skončení samotnej realizácie naplánovaných aktivít. Vybudované kapacity a nadobudnutie nových skúseností umožnia projektovému tímu plynule pokračovať v príprave ďalších študentov na medzinárodne uznávanú certifikáciu ECDL a obchodnej korešpondencie a administratívy. Projekt vytvorí ideálne predpoklady pre zriadenie akreditovaného testovacieho centra ECDL priamo na našej škole.