• Projekty realizované v šk. roku 2016/2017

        • V školskom roku 2016/2017 sme sa zapojili do nasledovných projektov

           

          • Národný projekt „Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“  - projekt realizoval NÚCEM s podporou financovania z EÚ. Projekt bol zameraný na elektronické certifikačné testovanie žiakov pomocou systému E-TEST z prevažne všeobecno-vzdelávacích predmetov, čo umožnilo efektívnejšiu a objektívnejšiu spätnú väzbu kvality vzdelávania. V rámci projektu vznikla veľká elektronická databáza úloh a testov podľa Štátneho vzdelávacieho programu v SR pre vyučovacie jazyky, cudzie jazyky, matematiku, finančnú gramotnosť a pod. Do projektu sme sa zapojili v júni 2013 a jeho ukončenie bolo v decembri 2015. V rámci projektu boli vyškolení učitelia na používanie systému E-TEST a tiež na tvorbu a používanie testov. Našej škole bolo dodaných 30 licencií systému E-TEST formou online aj offline, licencie boli inštalované na notebookoch v učebni č. 99 a na počítačoch v učebni č. 97.

          V rámci udržateľnosti projektu sme sa v školskom roku 2016/2017 zapojili do viacerých aktivít:

          • e-testovanie v októbri 2016 z anglického jazyka a z finančnej gramotnosti,
          • e-testovanie v mesiaci december 2016 zo slovenského jazyka a literatúry,
          • generálna skúška E-maturity zo slovenského jazyka a literatúry 14.02.2017,
          • e-testovanie v mesiaci máj 2017 zo slovenského jazyka a literatúry a z anglického jazyka,
          • súťaž Mladý Digitálny Európan 10. 05. 2017.

          Organizačne zabezpečila Ing. Dóczyová.

           

          • Národný projekt „Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva“  (DIGIŠKOLA) - projekt realizuje MŠVVaŠ SR s podporou EÚ. Zapojením sa do projektu škola získala 1 interaktívnu tabuľu, 1 dataprojektor, 1 notebook, 20 ks tabletov a wifi router, čím sa zefektívnilo vzdelávanie a prístup žiakov k digitálnym technológiám. Do projektu sme sa zapojili v januári 2014, technické zariadenie nám bolo dodané v júni 2014 a je inštalované v učebni č. 114 v D pavilóne. V rámci projektu sa viacerí učitelia zúčastnili vzdelávania určeného na základy ovládania tabletov a vyučovanie s pomocou tabletov.V rámci projektu DIGIŠKOLA bolo organizované vzdelávanie k Tvorbe školského vzdelávacieho programu v elektronickej aplikácii, ktorého sa zúčastnila Ing. Dóczyová. Ďalšou aktivitou projektu bola možnosť prihlásiť sa do Samsung School - manažment tabletov, ktorú škola využila a tak získala technické a softvérové vybavenie súvisiace s tabletmi (rozšírenie wifi siete, licencia k programu Samsung School) a vyškolenie troch učiteliek (Mgr. Golianová, Ing. Bellová, Ing. Halajová). V školskom roku 2016/2017 pokračujeme vo využívaní technických zariadení a materiálov, ktoré boli súčasťou projektu.

               Organizačne zabezpečila Ing. Dóczyová.

           

          • ONLINE učebnica ekonómie – projekt pokračuje z predchádzajúcich rokov, organizačne ho zabezpečuje Junior Achievement Slovensko, n.o. (JA Slovensko), ide o využívanie moderného vzdelávacieho programu Online učebnice ekonómie. Do projektu boli zapojení žiaci 4. ročníka, ktorí pod vedením vyučujúcich používajú Online učebnicu ekonómie v rámci vyučovacieho predmetu ekonomika a krúžkovej činnosti „Online ekonómia“.

          Projekt realizovali: Ing. Svitačová, Ing. Zlatohlávková, Ing. Buzinkaiová.

            

          • Projekt Poznaj svoje peniaze – projekt pokračuje z predchádzajúcich rokov, organizačne ho zabezpečuje Nadácia pre deti Slovenska. Projekt rozvíja finančnú gramotnosť žiakov, podporuje zodpovedné správanie, etické rozhodovanie a kritické myslenie v oblasti financií. Zároveň rozvíja schopnosti efektívneho využívania informačno-komunikačných technológií. V rámci projektu sa používa moderný vzdelávací e-learningový program pre žiakov stredných škôl s rovnakým názvom, ako je názov projektu - Poznaj svoje peniaze. Projekt sa realizoval v rámci voliteľného predmetu manažment osobných financií so žiakmi III. A triedy. Žiaci, ktorí úspešne absolvovali celý program, získali na konci školského roka certifikát.

          Projekt realizovala Ing. Svitačová.

           

          • Projekt Viac ako peniaze –  projekt organizačne zabezpečuje JA Slovensko. Projekt rozvíja finančnú gramotnosť žiakov, prehlbuje vedomosti žiakov v oblasti financií a učí ich finančnému plánovaniu a rozhodovaniu.  Projekt sa realizuje s pomocou IKT a interaktívnej e-learningovej učebnice so žiakmi 3. ročníka v rámci voliteľného predmetu viac ako peniaze - triedy III. B, III. C a III. D. Žiaci na konci školského roka získali certifikát.

          Projekt realizovali: Ing. Buzinkaiová a Ing. Bellová.

           

          • Projekt Podnikanie v cestovnom ruchu - projekt organizačne zabezpečuje JA Slovensko. Projekt rozvíja podnikateľské spôsobilosti žiakov, učí ich lepšie sa orientovať vo svete cestovného ruchu, motivuje ich na hľadanie riešení pre rozvoj podnikania a aktívnu turistiku vo svojom regióne. V rámci projektu boli vyškolené 2 učiteľky odborných predmetov. Projekt sa realizoval v krúžkovej činnosti „Podnikanie v cestovnom ruchu“ s triedami II. A a III. A. Organizačne zabezpečili: Ing. Buzinkaiová, Ing. Svitačová.

           

          • Projekt „Digitálna garáž“ – projekt bol organizovaný spoločnosťou JA Slovensko v spolupráci so spoločnosťou Google. Naši žiaci z rôznych ročníkov sa dobrovoľne formou online zapojili do projektu, ktorého cieľom bolo zdokonalenie digitálnych zručností a efektívnosť pri využívaní internetu. Žiaci mali možnosť na konci vzdelávania získať certifikát.

           

          • Projekt „Záložka do knihy“ - v mesiaci október 2016 sa žiaci I., II. a III. ročníka zapojili do projektu Záložka do knihy spája slovenské školy: Knihy rozprávajú príbehy. Žiaci účasť v projekte prijali s nadšením a zhotovili oveľa viac záložiek ako sa plánovalo. Projekt sa zapáčil tvorivým žiakom, ktorí majú k čítaniu a umeniu pozitívny vzťah. Vo voľnom čase vyrábali originálne záložky rôznych tvarov rozličnými technikami. Na zadnú stranu záložiek písali svoje mailové adresy a kontakty na sociálnych sieťach. Žiaci pripravili záložky nielen pre žiakov z pridelenej partnerskej školy – Cirkevná spojená škola Snina, ale aj na centrálnu nástenku školy. Projekt pripravila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave.

          Školský koordinátor: PaedDr. Jana Chlebcová.

           

          • Baterky na správnom mieste – od roku 2012 sme zapojení do projektu Baterky na správnom mieste a do súťaže Zbieram baterky, ktoré organizačne zabezpečujú spoločnosti INSA, s.r.o. Sereď a MACH TRADE, s.r.o. Sereď. Projekt je orientovaný na podporu environmentálnej výchovy a recykláciu prenosných batérií a akumulátorov. Organizačne zabezpečuje Ing. Dóczyová.

            

          • Inovácia a zefektívnenie školského vzdelávacieho programu obchodnej akadémie so zameraním na nové formy a metódy vyučovania  - projekt bol realizovaný v rámci Operačného programu Vzdelávanie a v rámci Opatrenia Premena tradičnej školy na modernú s podporou Európskej únie a spolufinancovaním Nitrianskeho samosprávneho kraja. Projekt bol realizovaný v období od septembra 2010 do júla 2013, kedy skončila posledná aktivita súvisiaca s projektom. Finančne bol projekt ukončený a zúčtovaný v júni 2014. Celkové vyčerpané oprávnené výdavky projektu boli vo výške 188 817,88 eur. V súčasnosti je monitorovaná jeho udržateľnosť, ktorá je povinná počas nasledujúcich piatich rokoch od ukončenia finančnej realizácie projektu. V júni 2017 bola vypracovaná Následná monitorovacia správa projektu, ktorá vyhodnotila používanie IKT a vzdelávacích aktivít projektu v období po jeho ukončení. Monitorovanie projektu bude pokračovať každý rok až do júna 2019.

           

           

          MEDZINÁRODNÉ PROJEKTY

          • ERASMUS+  PROGRAM EÚ PRE VZDELÁVANIE, ODBORNÚ PRÍPRAVU, MLÁDEŽ A ŠPORT

           

          • Projekt „Zo školy do kancelárie/ From school to offices“

          V máji 2016 bol našej škole schválený grant vo výške  43 880 eur na realizáciu projektu „Zo školy do kancelárie/From school to offices“. Grant bol schválený vo výberovej procedúre na rok 2016 v rámci programu Erasmus+ pre oblasť vzdelávania a odbornej prípravy, Kľúčová akcia 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov.

          V školskom roku 2016/2017 sa v rámci programu realizovalo viacero zahraničných mobilít. Mobility boli zamerané na cieľovú skupinu 20 žiakov 4. ročníka, ktorí sa v novembri 2017 zúčastnili odbornej praxe vo firmách a podnikoch na ostrove Malta v Stredozemí. Okrem pracovných skúseností sa žiaci zdokonalili v anglickom jazyku, ktorý je tu úradným jazykom. V druhej fáze projektu sa realizovalo vzdelávanie pracovníkov v sektore odborného vzdelávania a prípravy - naši učitelia (7)  sa vzdelávali v jazykovom kurze anglického jazyka, aby následne mohli participovať na krátkodobých zahraničných stážach. Výsledkom boli hospitácie našich 6 pedagogických zamestnancov na 2 stredných odborných školách:

          -v novembri 2016 na Malte traja naši pedagógovia absolvovali hospitácie v strednej škole St. Martin´s College z predmetov informatika, telesná výchova, nemecký jazyk a anglický jazyk. Hospitácie trvali 5 dní a ich obsahom bolo spoznávanie fungovania cudzích školských systémov, inovácie v metodikách vyučovania, integrácia sociálnych, jazykových a multikultúrnych zručností do vyučovacieho procesu. Naši učitelia sa zamerali najmä na používané vyučovacie metódy vo výučbe maltských a integrovaných zahraničných študentov. 

          -v máji 2017 v Taliansku sa traja naši učitelia zúčastnili mobility job-shadowing v škole na Sicílii: Instituto Instruzione Superiore Minutoli, Messina, Italy-Sicily. Učitelia sa zúčastnili na 15 vyučovacích hodinách z predmetov účtovníctvo, obchodná angličtina, ekonomika a administratíva. Činnosti a pozorovanie boli zamerané na vyučovací proces, inovatívne metódy vo vyučovaní a implementáciu spoločenských, jazykových a medzikultúrnych zručností  na jednotlivých vyučovacích hodinách. Naši učitelia získali certifikát o absolvovaní mobility a zároveň Europas mobility učiteľa.

          Všetky mobility sa realizovali vďaka finančnému príspevku Európskej komisie v programe Erasmus+.

          Organizačne zabezpečujú: PaedDr. Macáková a PaedDr. Kazlovová.

           

          • Projekt „Zo školy do kancelárie 2/ From school to offices“

          V máji 2017 bol našej škole schválený grant vo výške  44 135 eur na realizáciu projektu „Zo školy do kancelárie 2/From school to offices“. Grant bol schválený vo výberovej procedúre na rok 2017 v rámci programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, Kľúčová akcia 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov.

           

          • EDUCATE SLOVAKIA - v rámci medzinárodného programu AIESEC International sa štyria zahraniční študenti aktívne zapojili do výučby anglického jazyka od 6.2. do 10.2.2017 na Obchodnej akadémii v Nitre. Cieľom projektu Educate Slovakia bolo povzbudiť žiakov komunikovať v anglickom jazyku a interaktívne sa zapojiť v hraných úlohách a situáciách. Zahraniční študenti pochádzali z rôznych kútov sveta, čo bolo veľkým prínosom pri predstavovaní a prezentácii krajín ako Brazília, Turecko, Čína či Kirgizsko. Kultúrna diverzita bola implementovaná priamo vo vyučovacom procese prostredníctvom základných jazykových fráz, predstavení zvykov a tradícií a špecialít národnej kuchyne. Jyldyz Kolubaeva z hornatého Kirgizska priniesla svoj národný kroj, ktorý si dievčatá z III.D aj vyskúšali. Nikki Wong z Číny pomáhala žiakom z III.C napísať svoje meno znakmi čínskeho písma v ozdobnej umeleckej podobe. Hamit Sivrikaya z Turecka a Vinicius Fernandes z Brazílie analyzovali súčasné globálne problémy ako sú rasizmus, chudoba a klimatická zmena. Príjemná atmosféra, priateľské rozhovory a zvedavé otázky žiakov splnili očakávania a vytvorili nové medzinárodné porozumenie medzi zahraničnými študentami, žiakmi a učiteľmi Obchodnej akadémie Nitra a sú príspevkom ku globálnemu vzdelávaniu.

          Organizačne zabezpečili: Mgr. Trlicová, PaedDr. Macáková.

           

          • Projekt EnglishGO

          Do projektu sa prihlásili 3 učiteľky anglického jazyka. Projekt organizačne zabezpečuje Metodicko-pedagogické centrum a jeho cieľom je zvýšenie kvality výučby anglického jazyka v stredných školách využívaním moderných prostriedkov. Učitelia získajú komplexné digitálne materiály, budú mať k dispozícii online tréning na prácu s digitálnym vzdelávacím obsahom a prezenčné školenia zamerané na využívanie moderných metód a didaktických prostriedkov vo výučbe.

           

          Zahraničné projekty

          Program Erasmus+   viac informácií po kliknutí na nasledovný odkaz

          https://oanitra.edupage.org/text/?text=text/text12&subpage=1