• Naše projekty v školskom roku 2019/2020

           

          Program: Erasmus +

          Názov projektu: Rozvoj profesijných zručností v Európe

          Kľúčová akcia 1: Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP pre držiteľov charty

          Opis projektu: Obchodná akadémia Nitra pokračuje v napĺňaní stratégie internacionalizácie a Európskeho plánu rozvoja školy. V druhej polovici tohto procesu je jedným z nástrojov rozvoja projekt, ktorého cieľom je zvyšovanie kvality vzdelávania a eliminácia negatívnych javov vo vzdelávaní. Zameraný je na dve cieľové skupiny – žiakov v OVP a učiteľov odborných predmetov.

          40 žiakov bude mať príležitosť absolvovať povinnú odbornú prax vo firmách a podnikoch v zahraničí, pričom sme do obsahu mobilít implementovali skúsenosti z predchádzajúceho obdobia stratégie a zahraničných mobilít. Jedná sa o 20 žiakov 4. ročníka, ktorí prax absolvujú na jeseň 2019 vo firmách na španielskom ostrove Mallorka, 16 žiakov 3. ročníka, ktorí v máji 2020 vycestujú za pracovnými skúsenosťami na Maltu a 4 do Fínska. Spolupráca s rôznymi typmi firiem ponúka žiakom možnosť absolvovať prax v nových pracovných pozíciách – nižší účtovník, správca registratúry. Berúc do úvahy požiadavky pracovného trhu na zručnosti zamestnancov, sme pre tieto pozície vypracovali nové vzdelávacie výstupy, ktoré plne zodpovedajú profilu absolventa našej školy. Zohľadňujeme tiež požiadavky účastníkov a samotných zamestnávateľov a mobility plánujeme v trvaní 3 týždňov. Prijímajúcimi inštitúciami budú firmy pôsobiace v oblasti účtovníctva, financií a poradenstva, vzdelávacie inštitúcie, ubytovacie zariadenia. Účastníci mobility vo Fínsku absolvujú odbornú prax v stredisku odborného vyučovania na škole KPEDU Keski- Pohjanmaan koulutusyhtymä v meste Kokkola počas 2 týždňov. Žiaci nadobudnú pracovné skúsenosti, zlepšia si zručnosti v anglickom jazyku a v prirodzenom multikultúrnom prostredí si budú rozvíjať potrebné mäkké zručnosti.

          Obsahom mobilít učiteľov budú hospitácie na stredných odborných školách Panevezion profesinio rengimo centras v Panevezys (Litva), Esprominho – Escola Profissional do Minho v S. Vicente (Portugalsko), IES BENICALAP (Španielsko) a aby sme dokázali do procesu zapojiť aj jazykovo menej zdatných zamestnancov, začali sme spoluprácu so Střední školou technickou a ekonomickou Brno, Olomoucká (Česká Republika), kde nepociťujeme jazykovú bariéru. Hospitácie na každej škole sa zúčastnia 2 učitelia- jeden učiteľ odborných predmetov a 1 učiteľ odbornej jazykovej prípravy, ktorý bude zároveň poskytovať jazykovú podporu, aby sme získali maximálny možný pozitívny dopad. 2 učitelia s dobrými jazykovými zručnosťami absolvujú 2- týždňovú stáž v podniku na Mallorke, čím zabezpečíme ich reálne prepojenie so svetom práce. Cieľom hospitácií bude eliminácia negatívnych javov, ktoré sa na škole objavujú- znížená motivácia žiakov učiť sa a zvyšovanie kvality vzdelávania prináša rastúci počet žiakov so slabými študijnými výsledkami, ako aj počet tých, ktorí štúdium nedokončia. Pobytom na školách budeme sledovať nástroje na zvyšovanie motivácie a záujmu o učenie sa, pokračovať budeme tiež v sledovaní možností využívania prístupu CLIL v OVP. Aby sme priniesli úžitok aj hosťujúcim školám a zároveň prinútili učiteľov prekonať strach z komunikácie v cudzom jazyku, okrem sledovania vyučovacích hodín bude ich úlohou spolupracovať s mentorským učiteľom na príprave hodín a prezentovať svoje metódy a formy počas hodín, ktoré sami odučia. Spolu sa zahraničných mobilít zúčastní 10 učiteľov.

          Vysielajúca inštitúcia zabezpečí pre všetkých účastníkov jazykovú, odbornú a kulturálnu prípravu. Všetky výstupy z projektu spracujeme na ďalšie zlepšovanie kvality vzdelávania a po splnení kritérií účastníci získajú doklad Europass- mobilita.


           

          Program: Erasmus +

          Názov projektu: CLIL in VET

          Kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá v sektore odborného vzdelávania a prípravy

          Obdobie realizácie: 3.9.2018 – 2.9.2020

          Partneri projektu:

          1. Obchodná akadémia, Bolečkova 2, Nitra, Slovakia – coordinator

          2. Agrupamento de Escolas de Fornos de Algodres, Fornos de Algodres, Portugal- partner

          3. Solski center Srecka Kosovela Sezana, Sezana, Slovenia- partner

          4. Viesoji istaiga Panevezio profesinio rengimo centras, Panevezys, Lithuania- partner

          5. Istituto Istruzione Superiore „E. Majorana –A. Cascino“, Piazza Armerina, Italy- Sicily- partner

          6. Altinsehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kahramanmaras, Turkey – partner

          7. 21 Knowledge, Unipessoal Lda, Mangualde, Portugal – partner

          8. Štátny inštitút odborného vzdelávania, Bratislava, Slovakia – partner

           

          Opis projektu: Obsah projektu vychádza z analýzy v oblasti využívania jazykovo a obsahovo integrovaného vyučovania v odbornom vzdelávaní a príprave (CLIL). Analýza poukazuje na skutočnosť, že spoločný európsky pracovný trh vyžaduje profesijné zručnosti s prepojením na cudzojazyčné zručnosti a vzdelávacie inštitúcie chcú reagovať na túto požiadavku, hoci nie vždy je jednoduché preniesť potreby do učebných osnov. Výsledok analýzy potvrdzuje aj Európska komisia pre vzdelávanie a prípravu, ktorá tvrdí, že: „Silné jazykové a komunikačné zručnosti sú dôležité tak pre jedinca, ako pre aj pre profesiu. Príliš veľa firiem nerozvíja zahraničný obchod z dôvodu slabých jazykových zručností a neznalosti kultúr“. Európska komisia preto podporuje jazykové vzdelávanie lingvistickú diverzitu v Európe a vyzýva vlády jednotlivých krajín, aby umožnili svojim občanom naučiť sa komunikovať aspoň v dvoch cudzích jazykoch.

          Naše partnerstvo sa pokúša nájsť spôsob, ako zlepšiť jazykové vzdelávanie a prepojiť ho zo svetom práce. Relevantným nástrojom sa javí využívanie jazykovo a obsahovo integrovaného vzdelávania. CLIL totiž nevyžaduje také prísne profesijné a administratívne kritériá ako bilingválne štúdium. Aj napriek tomu mnohé stredné odborné školy nemajú podmienky na jeho zavedenie. Uvádzajú, že majú nedostatok vedomostí o metodike, málo jazykovo zručných učiteľov, resp. vzdelávacích materiálov a skúseností. Špecifickú skupinu tvoria školy, ktoré reportujú záujem o CLIL, ale absenciu potrebného portfólia.

          Hlavným cieľom nášho projektu je zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy cestou inovácií, výmenou skúseností, vytvorením CLIL portfólia využiteľného aj v sektore praktického vzdelávania. To so sebou prináša množstvo ďalších cieľov, ako je zlepšenie jazykových zručností žiakov, učiteľov, rozvoj existujúcich metodík, stratégií internacionalizácie, objavovanie inovácií. Partnerstvo je rôznorodé, pozostáva zo 6 odborných škôl, 1 poskytovateľa vzdelávania pedagógov a Štátneho  inštitútu odborného vzdelávania, ktorý je lídrom v OVP v krajine koordinátora. Školy fungujú v rôznych školských systémoch a medzinárodná spolupráca im umožňuje vidieť, ako rôzne systémy dokážu čeliť prekážkam a ponúknuť si vzájomnú podporu.

          Projekt je zameraný na dve hlavné cieľové skupiny- žiakov a učiteľov v OVP. Počet osôb zapojených do projektu je neobmedzený, rovnako ako počet tých, ktorí budú z výsledkov projektu profitovať. Učitelia vedení expertmi vytvoria vzdelávacie kurikulum na medzinárodnom základe, žiaci ho otestujú a zároveň si zdokonalia zručnosti a kompetencie. Ďalšou cieľovou skupinou je ŠIOV, ktorý získa skúsenosti a vedomosti o zahraničných vzdelávacích kurikulách OVP a stane sa praktickou súčasťou internacionalizácie vzdelávania.

          Hlavné aktivity projektu zahŕňajú medzinárodnú spoluprácu cvičných firiem, tvorbu vzdelávacích materiálov a spoločnej učebnej osnovy pre predmet cvičné firmy kreovanej na základe medzinárodnej spolupráce škôl.