• Európsky plán rozvoja školy a stratégia jej internacionalizácie

        • Našou víziou je vytvorenie širokého spektra možností pre rozvoj jazykových a profesijných  kompetencií  žiakov  v študijnom odbore 6317 M obchodná akadémia, založenom na spoločnom európskom vzdelávacom kurikule, vytvorenom sieťou rôznych európskych stredných škôl s rovnakým zameraním. Je to cieľ dlhodobý, nakoľko v súčasnosti škola nemá potrebné personálne kapacity pre zabezpečenie takého programu. Najväčším problémom sú obmedzené  cudzojazyčné kompetencie učiteľov a  príprava európskeho portfólia  si vyžaduje dlhšie časové obdobie. Naplnenie vízie vidíme v časovom horizonte 7-8 rokov. Stratégiu pre roky 2015 -2020 sme vytvorili tak, aby sme sa k vytýčenému cieľu jednotlivými krokmi približovali. Obsah Európskeho plánu rozvoja školy vychádza z aktuálnych požiadaviek vzhľadom na naše možnosti a z analýzy potrieb školy. Žiaci aj zamestnávatelia prejavujú záujem o posilnenie štúdia cudzích jazykov, predovšetkým jeho odborné zameranie tak, aby boli absolventi pripravení využívať cudzie jazyky na otvorenom európskom trhu práce, prípadne pre ďalšie odborné vysokoškolské štúdium. Požadujú vytvorenie medzinárodného prostredia v škole, chcú participovať na medzinárodných projektoch a aktivitách  vrátane vykonania povinnej  odbornej praxe v zahraničných firmách a podnikoch.  Učitelia sa chcú adaptovať na európske požiadavky, ako aj kultúrnu diverzitu. Prejavujú veľký záujem o ďalšie vzdelávanie, chcú na svojich hodinách využívať množstvo cudzojazyčných materiálov, ktoré v súčasnosti moderné IK technológie  a  nástroje ponúkajú a chcú tiež participovať na medzinárodných projektoch .

          Strategický plán internacionalizácie školy zahŕňa 4 body:

          • zvýšiť konkurencieschopnosť a atraktivitu školy v regióne  a zvýšiť počet záujemcov o štúdium na nej ponukou medzinárodnej vzdelávacej platformy

          • posilniť vyučovanie cudzích jazykov prostredníctvom metódy CLIL

          • zahrnúť medzinárodné mobility do Školského vzdelávacieho programu a učebných osnov jednotlivých vyučovacích predmetov

          • vytvorenie siete 5-10 európskych škôl a inštitúcií s cieľom vypracovať spoločné vzdelávacie moduly

          Aby sme dokázali školu pretransformovať na modernú európsku vzdelávaciu inštitúciu, potrebujeme rozvíjať osobné vzťahy s kolegami a odborníkmi zo zahraničia, deliť sa o know-how, využívať ich skúsenosti, ponúknuť im svoje portfólio, ktoré je kvalitné a zaujímavé. Väčším otvorením sa európskej komunite prinesieme do školy multikultúrne prostredie . Na to, aby sme žiakom mohli ponúknuť nadobúdanie kompetencií v súlade s touto stratégiou, musia učitelia disponovať rovnakými zručnosťami a kompetenciami. Budeme realizovať jazykové vzdelávanie učiteľov prostredníctvom jazykových kurzov a online jazykového nástroja, následne ich budeme vysielať na odborné metodologické kurzy, kurzy využívania CLIL,  kurzy zamerané na aktivizujúce metódy a formy vyučovania s neustálym rozvojom jazykových kompetencií . Postupne budeme začleňovať cudzojazyčné aktivity do procesu vyučovania odborných predmetov. Od šk. roku  2016 -2017 realizujeme  jazykové vzdelávanie učiteľov, takže učitelia budú postupne začleňovať využívanie cudzojazyčných  textov, grafov, diagramov a iných materiálov do svojich vyučovacích hodín. Máme bohaté skúsenosti s realizáciou medzinárodných projektov. Budeme rozvíjať medzinárodnú spoluprácu s osvedčenými partnermi na Malte, v Škótsku, Nórsku, Turecku a Fínsku. Radi  privítame akúkoľvek inú, pre nás zaujímavú a efektívnu spoluprácu s partnermi z iných krajín. Vytvoríme sieť škôl a inštitúcií v rámci ktorej budeme realizovať študijné pobyty a odbornú zahraničnú prax pre žiakov, hospitácie a  študijné návštevy pre učiteľov. Posilníme medzinárodnú spoluprácu žiakov v cvičných firmách. Budeme vyhľadávať nové formy medzinárodnej spolupráce. Radi tiež budeme  hosťovať učiteľov a žiakov zo zahraničia na našej škole.

          Najvýznamnejšiu a najpočetnejšiu časť nadnárodných mobilít budú tvoriť stáže žiakov v OVP zamerané na nadobudnutie odborných zručností a kompetencií v zahraničných firmách a podnikoch.  Budeme každoročne sledovať počty žiakov, ktorí budú mať o nadnárodné aktivity záujem.

          Počet zapojených zamestnancov v OVP vychádza z bleskovej analýzy, ktorú sme za týmto účelom urobili. Keďže našou víziou je rozširovanie  možností pre rozvoj jazykových kompetencií  žiakov a taktiež prepojenie odborných predmetov a všeobecnovzdelávacích predmetov  v jeden, navzájom sa doplňujúci celok, vo vzdelávaní a percentuálnom zapojení učiteľov rátame všetkých učiteľov, ktorí majú o program záujem, bez ohľadu na ich odborné zameranie. Vychádzame zo skutočnosti, že okrem  kompetencií v cudzom jazyku musí absolvent obchodnej akadémie pohybujúci sa v prostredí ekonomiky, obchodu, administratívy  alebo účtovníctva ovládať materinský jazyk, mať všeobecné vedomosti z oblasti geografie, etiky a pod. Počet  všetkých druhov mobilít sa bude podľa potreby aktualizovať.

          Jednotlivé kroky sú nasledovné:

          Školský rok 2016/2017

          • úprava a obsahové zosúladenie časovo-tematických plánov v predmete ekonomika, účtovníctvo, cvičná firma, bankovníctvo s plánmi  voliteľného predmetu konverzácia v anglickom jazyku

          • jazykové vzdelávanie učiteľov

          • tréningový kurz pre učiteľov v oblasti interkultúrneho vzdelávania, komunikačných zručností, CLIL so zameraním na rozvoj kompetencií v anglickom jazyku (6 učiteľov)

          • mobility žiakov v OVP v zahraničných firmách a podnikoch  (20 žiakov + 2 sprevádzajúce osoby)

           

          2017/2018

          • pokračovanie jazykového vzdelávania učiteľov

          • hospitácie a študijné pobyty učiteľov odborných predmetov , cudzích jazykov a všeobecnovzdelávacích  predmetov na partnerských školách (6 učiteľov)

          • odborný kurz so zameraním na rozvoj kompetencií v anglickom jazyku pre učiteľov v OVP (3 učitelia)

          • mobility žiakov v OVP v zahraničných firmách, podnikoch alebo vzdelávacích inštitúciách (20 žiakov + 2 sprev. osoby)

           

          2018/2019

          • hospitácie a študijné pobyty učiteľov vo firmách a partnerských inštitúciách (10 učiteľov)

          • odborné tréningové kurzy v oblasti CLIL (6 učiteľov)

          • mobility žiakov v OVP vo firmách, podnikoch a partnerských inštitúciách (33 žiakov + 3 sprevádzajúce osoby)

           

          2019/2020

          • hospitácie a študijné pobyty učiteľov vo firmách a partnerských vzdelávacích inštitúciách (13  učiteľov)

          • odborné tréningové kurzy v oblasti metodiky, CLIL a aktivizujúcich metód vo vyučovaní (6 učiteľov)

          • mobility žiakov v OVP vo firmách,  podnikoch a partnerských vzdelávacích inštitúciách ( 38 žiakov + 3 sprevádzajúce osoby)

          • Kurzy budeme plánovať podľa aktuálnej ponuky v katalógu kurzov na portáli School Education Gateway. Počty účastníkov sa budú upravovať podľa aktuálnej situácie na škole.

           

          2020/2021

          •  hospitácie a študijné pobyty učiteľov vo firmách a partnerských inštitúciách (13 učiteľov)

          • odborné tréningové kurzy, školenia a konferencie v oblasti metodiky CLIL a aktivizujúcich metód vo vyučovaní (6 učiteľov)

          • mobility žiakov v OVP vo firmách, podnikoch a partnerských vzdelávacích inštitúciách ( 44 žiakov + 4 sprevádzajúce osoby)